Nikakor ne smemo nehati oznanjati evangelija. Saj se je tudi v grško-rimskem svetu zdelo povsem nespametno, da gre ven nekaj Judov, ki so poskušali velik, učen, pameten grško-rimski svet pridobiti za krščanstvo. Vedno bodo tudi veliki neuspehi. Ne vemo, kako se bo Evropa razvijala, kakor dolg bo še Evropa, če jo bodo druge plasti prebivalstva na novo poselile. Toda neodvisno od vsakega preračunavanja o uspehu je nujno treba oznanjati  to besedo, ki ima v sebi moč, da gradi prihodnost, da ljudem osmisli življenje in jih uči živeti. (pp. Benedikt XVI.)

Iz duhovne zapuščine + rojaka g. škofa dr. Jožefa Smeja

Besedno bogoslužje pri maši je Cerkev prevzela iz bogoslužja judovske shodnice. Judje so vsako soboto dopoldan brali v shodnicah posamezne odlomke iz Postave (iz petih Mojzesovih knjig) in iz Prerokov. Prebrano besedilo je potem  eden od učiteljev postave razložil … Pred branjem je bila obredna molitev  (18 blagoslovov), po branju pa blagoslovna molitev. Tega vrstnega reda  se je držal tudi mali Jezus v nazareški shodnici (Lk 4, 16-21).