Škofovo povabilo duhovnikom in vernikom

Posvetitev Rusije in Ukrajine Marijinemu Brezmadežnemu Srcu.

Spoštovani bratje duhovniki, redovniki in redovnice, dragi verniki;

papež Frančišek prosi, da bi škofje in duhovniki iz vsega sveta skupaj z njim posvetili Rusijo in Ukrajino Marijinemu Brezmadežnemu Srcu na praznik Gospodovega oznanjenja, to je v petek 25. marca. V naši škofiji bomo posvetitev obhajali v stolnici in po župnijskih cerkvah med večerno sveto mašo po pridigi.

K temu svetemu in pomembnemu dejanju povabite tudi vernike, da se ga bodo lahko v čim večjem številu udeležili.

Posvetitev v župnijski cerkvi naj opravi župnik, če pa je upravičeno zadržan pa lahko kaplan ali duhovni pomočnik.

Posvetitev je potrebna iz več razlogov:

1. Vojna pomeni neuspeh politike in pomeni sramotno predajo človečnosti pred silami zla.

2. Molitev je najučinkovitejša pomoč v boju proti tem zlohotnimi silam, in zato pomeni našo solidarnost z vsemi, ki trpijo in umirajo v vojni ali pa so pregnani iz njihovih domov.

3. Molitev ni teorija, zato ni diskusija z Bogom o tistih geopolitičnih vprašanjih, ki botrujejo trenutni vojni v Ukrajini in tudi drugod po svetu. Molitev je vstop v Jezusovo Srce, kjer nas pričaka Božja modrost, ki nam govori o rečeh, ki neskončno presegajo človeške misli. To so reči, o katerih je tudi apostol Pavel spoznal, da mu ni dovoljeno o njih govoriti. So namreč Božje, in zato nedoumljive človeškemu razumu in jeziku. Vsak poskus govorjenja o njih namreč pomeni samo siromaško zapletanje jezika, kar kaže na našo šibkost pred veličastjem vsemogočnega Boga. Njegove skrivnosti o nas in o svetu, tudi o trenutni vojni v Ukrajini, so namreč zmeraj skrivnosti Kristusovega boja proti satanu in so skrivnosti Cerkve v boju proti peklenskim silam. Cerkev je vedno spoznala, da je njeno prvo opravilo molitev. Kakšni pa bodo naslednji sadovi te molitve, pa so Božje skrivnosti.

4. Posvetitev Rusije in Ukrajine Marijinemu Brezmadežnemu Srcu pomeni naše priznanje, da ima Marijino Brezmadežno Srce neizmerno veliko moč nad sovraštvom med ljudmi, da vojna preneha in da se med nas naseli mir. Marija dobiva to moč od Jezusovega Božanskega Srca. Ona je človeška Mati tega Božanskega Srca in zato edina človeška zakladničarka milosti in pomoči, ki jih dobivamo od Jezusa. V tem zaupanju se k Njej zatekamo tudi v tej posvetitvi.

Postni čas je čas izredne priložnosti tudi za naše osebno spreobrnjenje. To je čas zdravljenja našega sveta. Peklenski sovražnik, ki nas napeljuje, da bi vedno bili drug proti drugemu, naj utihne zaradi našega posta, pokore in molitve. Mi hočemo stopiti na pot miru in ga tudi vsem omogočati v polnosti. Z vero in ljubeznijo se zato zaupamo Marijinemu Brezmadežnemu Srcu.

Z Božjim Sinom naj nas blagoslovi Brezmadežna Devica Marija.

Dejanje posvetitve Brezmadežnemu Marijinemu srcu - BESEDILO POSVETITVE

+Peter Štumpf, SDB; soboški škof